Zpět na blog

Každé portfolio je zastaralé přesně v den spuštění

Jedna z věcí, kterou jsem si postupem času (a dost pozdě) uvědomil, je že design není nikdy perfektní. Při tvorbě nastane moment, kdy další úpravy nebo vylepšování nejsou prospěšné a jde o nimrání, které akorát narušuje původně jednotný celek. Samozřejmě, každý by rád aby výsledek byl dokonalý. Ale s ohledem na často směšné podmínky a práci v oboru, který se stále formuje a neexistují jasné specifikace i časem ověřená a definovaná pravidla jsou porušována, je to pro většinu nedosažitelná věc. Design není perfektní. To nejlepší co můžete udělat je přizpůsobovat ho okolnostem a snažit se, aby fungovat co nejlépe. Čímž budete dělat mnohem víc než většina ostatních.

Předešlé portfolio jsem si vytvořil někdy v roce 2009, v éře kdy na webtrh.cz vládly diskuze, já zneužíval moderátorská práva a s webdesignem jsem v podstatě stále začínal. Když si vzpomenu za jaké ceny jsem pracoval a co jsem vytvářel za designy, tak... to bylo zřejmě adekvátní. Ale jinak než učením se člověk nezlepší, takže jsem se snažil vyvíjet. Stejně jako se vyvíjela řada lidí, na které jsem za tu dobu narazil, případně i poznal.

Během tří a půl let jsem pracoval na více než 150ti samostatných projektech. Honbu za pochybnou vizuální dokonalostí (které díky rozdílnému vkusu nelze nikdy dosáhnout) vystřídalo přemýšlení nad fungováním celého designu i jeho částí. Poslední dobou jsem taky začal hodně měnit svůj pohled na průběh zakázky a celkově na poskytování kreativních služeb a jejich naceňování (například to, že naceňování čistě podle hodinové sazby je blbost, bohužel to tak stejně většina z nás dělá).

To, jak propracovaná je grafika, už prostě nehraje prim. Ať to byla moje drzost, výřečnost nebo i nějaké ty schopnosti co mám, dostal jsem se někam, kam řadě jiných dostat prostě nepodaří. Nejsem na tom nějak úžasně a mentálních problémů, sexuálních frustrací a všeobecně egostického chování jsem se nikdy nezbavil, ale za to co se mi podařilo jsem zatraceně rád. To neznamená že bych byl nějak zvlášť dobrý, ale aspoň něco je lepší než nic - spousta lidí se neposune nikam ani za 5 let, tak mi uznejte aspoň tohle, když jste mi předchozí samochválu nespolkli.

A dnes? Specializuju se na e-shopy a výdělečné prezentace, řeším mimo vzhledu hlavně funkčnost, snažím se pronikat do sféry testování, abych měl to co říkám podloženo nebo vyvráceno v reálu, a v podstatě jak jsem se specializoval na užší okruh designů, tak si rozšiřuju oblasti působení v analýzách webů, navrhování informační architektury a podobných cizích pojmů.

Obešel bych se i bez nového portfolia, vlastně bych ho postupem času mohl úplně zrušit jako jiní kolegové. Nebo nikdy nezačít. Ale ještě na tom nejsem tak úžasně, takže jsem si vytvořil design cílený na zákazníky, něco, lépe reprezentovat. Ale bylo v tom ještě něco jiného, něco co nás ze začátku k tvorbě přitáhne.

Když jsem si totiž před skoro čtyřmi lety zařizoval ŽL, neměl jsem před sebou žádné velké plány. Jako menší jsem si neříkal že chci být designér - ke grafice a "vytváření věcí" jsem se dostal herní design (takhle bych velkolepě nazval vytvoření několika misí do Operace Flashpoint), ale design není něco, na co musíte mít talent od boha, abyste byli úspěšní. Z důvěryhodného zdroje mám zjištěno, že i osobnosti z oboru (je tak slavný že musel zrušit portfolio) se musely omluvit svým rodičům za to, že se dali na dráhu grafického designéra. Co je tedy tou další věcí, která mě přimněla přepracovat svůj web?

Je to radost z toho udělat něco pro sebe - radost čistě z tvorby se časem utlumí (ale neměla by zmizet, když vyhasnou uhlíky, může být velký problém znovu zažehnout jiskru), ale radost z vlastní práce je něco, co nás všechny přivedlo ke kreativní tvorbě. Trvalo mi třičtvrtě roku vytvořit tenhle jednoduchý web, vidíte pravděpodobně desetinu práce, co na to padla. A tím to nekončí - bude se upravovat, bude se měnit (kdyby mě nedržela lenost, tak už teď vypustím z hlavy plány na další, ještě lepší portfolio), bude se tvořit.

Takhle jsem začínal; Tvořil jsem pro sebe, pro zábavu. A i když se tím co dělám dlouhodobě živím a baví mě práce pro jiné, pořád se chci držet toho, že si občas vytvořím něco pro sebe, pro vlastní potěšení. Teď je to tenhle web. Vítám vás.

Ps. Web je v záběhu a ocením hlášení o chybách.

Komentáře

Jen taková drobnost - v referencích u odkazu na dribbble ti chybí jedno "b". Jinak je to perfektní. Líbí se mi, že je všechno přehledné a čisté. Možná u detailu referencí dodělat přepínání na další práce.

Doufám, že ti to psaní blogu vydrží dlouho ;)

Opraveno, jsem rád že se ti web líbí :) Chystám se psát víc, psal jsem už v minulosti, takže na to budu navazovat - taky jedna z první věcí bude zřízení rss a pravděpodobně nahrazení komentářového systému nečím, co dovolí i registraci bez dalších komplikací.

Tak to beru pozitivně, protože grafik dělá jiné věci :) A proti gustu žádný dišputát.

Nicméně pracuju na úpravách, které to možná trochu vrátí ke vzhledu "grafického webu" (teď nevím co přesně ho tím dělá, možná vypisování referencí na hlavní straně?).

Logo je velmi individuální záležitost a z toho důvodu nemám stanovený cenový strop. Pro navržení kvalitního loga je potřeba větší aktivita ze strany zákazníka, hlavně kvůli sběru informací, ale se snažím o jeho vyšší zapojení jen v rámci nezbytné nutnosti.

---
se snazim u ceniku.

jinak to kostickovane pozadi me rusi pri cteni :(. jinak pekne

Dobrý článok, dosť ma inšpiroval na to posunúť sa ďalej a prekonať svoju lenivosť fantáziou.

Na tabletu (ipad) je to nějaké rozhozene. Cely layout posunuty doleva a zleva odseknuty, to velké tlačítko na hlavní strance ma oranžový Border zleva a zhora, ikonky sociálních síti dole v paticce jsou z poloviny mimo layout, písmo v menu nepěkne rozostrene... Proste to cele vypadá jako polotovar který v době mobilních zařízení ani neveděl ze existuji.

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.